


Od pripreme do TEDx crvene točke: Uloga mentora iza pozornice
October 22, 2024


Govore s najpoznatije pozornice sada možeš pogledati od doma!
March 12, 2025Javni nastupi, bez obzira na to koliko učestali bili, uvijek sa sobom nose određenu dozu uzbuđenja i treme. Gotovo nitko nije savršen govornik, stoga ćemo se u ovom blogu osvrnuti na najčešće greške koje govornici čine. Uz savjete naših TEDxZagreb mentora, objasnit ćemo kako izbjeći greške i najbolje se pripremiti za javni nastup.
1. Nedovoljna ili predetaljna priprema
Mirjana Matijašević, trenerica javnog nastupa i komunikacije te mentorica TEDx govornika, ističe da je jedna od najčešćih grešaka kod govornika nedovoljna pripremljenost ili prenaučenost teksta.
“Najčešća je pogreška koju uočavamo kod govornika uoči važnih govora nedovoljna pripremljenost (bilo sadržajno, bilo izvedbeno) ili pak prenaučenost teksta (naučenost teksta napamet čime se smanji dinamičnost i prirodnost izričaja, a poveća mogućnost pogreške i potpune mentalne blokade).”
Mentori ovakve greške mogu riješiti savjetima za bolje strukturiranje misli u govoru te zajedničkim vježbanjem uz zadržavanje prirodnosti kod govornika te povećanje dinamike i efektnosti samog govora.
Savjet: Umjesto da tekst učite napamet, usmjerite se na strukturiranje govora i na jasne misli. Također, svakako vježbajte svoj govor – sami, pred prijateljima ili pred ogledalom – ali zadržite prirodnost.
2. Pristup s osmijehom
Dugogodišnja TEDxZagreb mentorica Veronika Štefanko naglašava koliko je važno stupiti na pozornicu s osmijehom i pozitivnim stavom:
“Lagana trema je u redu, znači da je govorniku stalo, samo je važno da se na tremu gleda kao na pozitivno uzbuđenje prije nastupa. Potrebno je fokusirati se na publiku, povezati se s njom i s entuzijazmom govoriti o temi.”
Prvi kontakt s publikom iznimno je važan – osmijeh i stav samopouzdanja pomažu govorniku da se poveže s publikom, a Veronika napominje da bi govornik trebao uživati u nastupu i u činjenici da je on stručnjak u nekom području koji ima priliku svoje ideje podijeliti s drugima.
Savjet: Kad stignete na pozornicu, dopustite si trenutak da udahnete i nasmiješite se. Na taj način ćete i vi i publika biti opušteniji, a vaš govor će teći prirodnije.
3. Kako se nositi s tremom
I menorica Monika Dražinić smatra da je trema korisna.
“Trema i strah od javnog nastupa prirodni su i korisni – prvi je korak prihvaćanje. Oni pokazuju da nam je stalo i da smo motivirani za dobar nastup.”
Monika napominje da je važno razlikovati racionalne od iracionalnih misli koje potiču strah te prepoznati da mnogi simptomi treme nisu vidljivi publici. Osim vježbanja pred ogledalom ili prijateljima, mentori svojim govornicima sugeriraju raditi vježbe disanja i opuštanja koje mogu pomoći prije samog nastupa. Također, dobro je znati da je najbolji način za prevladavanje treme je što češće biti u prilici držati javne nastupe.
Savjet: Kvalitetna priprema je ključ pri smanjenju treme. Osim toga, vježbe disanja i opuštanja mogu pomoći da se smirite neposredno prije nastupa. S vremenom, kroz iskustvo, trema postaje sve lakša za kontrolirati.
4. Poruka iz srca
Mentor Mateo Miličević smatra da je jedna od važnijih elemenata javnog govora povezati se s publikom kroz emocije i iskrenost:
“Najvažnije pri kreiranju govora je jasno definirati poruku koju želimo prenijeti, ali i to da govor dolazi iz srca. Prilagodite govor svojoj publici, koristite priče koje će ih dotaknuti i potaknuti na razmišljanje. Učinite svoj govor jednostavnim i govorite iskreno i strastveno. Istovremeno, neka bude snažan, emotivan i “opipljiv”, kako bi se publika osjećala povezano s vama i vašom porukom, čak i nakon što govor završi.”
Savjet: Kako bi Vaš govor bio što iskreniji pokušajte ga povezati da svojom osobnom pričom. Primjeri takvih govora dokazuju da je emocionalna težina, koja prati osobne priče, ta koja će publiku potaknuti na akciju i govor učiniti pamtljivim. Pritom, ako je govor strastven, snažan i emotivan, ostavit će dugotrajan dojam.
Zaključak
Javni nastup je vještina koja se razvija s vremenom i praksom. Bez obzira na tremu ili strah, uz pravilnu pripremu i podršku, možete izbjeći uobičajene greške i održati govor koji će publika pamtiti. Pripremite sadržaj, ali ne zaboravite na izvedbu – i s osmijehom kročite na pozornicu.
Učite iz svojih grešaka, koristite tremu kao alat i svaki će vaš nastup postajati sve bolji.
Za kraj, motivirajuća izjava mentorice Nike Gulin:
“Je li kuhanje s najkvalitetnijim i najboljim namirnicama garancija da ćete uvijek napraviti savršeno jelo? Složit ćete se, ne nužno. Jelo prilikom kuhanja npr. možete presoliti ili vam pak može zagorjeti. Kako bi ispalo baš onako kako želite, morate uzeti u obzir sve komponente kuhanja. Isto je s pripremom dobrog javnog nastupa! Savršeno oblikovan sadržaj nije garancija da će ga publika čuti i prihvatiti. Samo dobro pripremljen sadržaj koji je pritom usklađen s izvedbom dovodi do uvjerljivog prenošenja poruke. Zato je pažnju potrebno uložiti u pripremu sadržaja, ali i u pripremu izvedbe.”
A za primjene savjeta u praksi, oslonite se na videa naših govornika koji su preuzeli TEDxZagreb pozornicu zadnjih godina.